Złączki – praktyczne i trwałe

Złączki instalacyjne – nazywane również przez specjalistów z zakresu elektryki szybkozłączami – to części służące do łączenia przewodów o różnych przekrojach i do różnych celów. Ułatwiają one rozbudowę puszek przyłączeniowych. W ofercie wielu sklepów znajduje się szeroka gama złącz, których dobór uzależniony jest od zastosowanego w instalacji elektrycznej przewodu, ale także od miejsca montażu złącza np. łączniki instalacyjne mocowane do podłoża lub też swobodnie umiejscowione w puszkach.

Szybkozłączki, umieszczane w puszkach instalacyjnych, charakteryzują się zwartymi kształtami, co oznacza, że zajmują niewiele miejsca w już ciasnej przestrzeni puszki. W zależności od potrzeb złącza instalacyjne mogą być przeznaczone tylko do jednej pary przewodów, lub też do kilku par. Mogą być w taki sposób skonstruowane, że ich użytkowanie nie wymaga stosowania żadnych dodatkowych narzędzi. Mogą zawierać żel hydrofobowy, który gwarantuje całkowitą ochronę przed wilgocią.

Coraz częściej można spotkać szybkozłączki z przezroczystą obudową, która pozwala w prosty sposób ocenić jakość połączenia (przyczepność izolacji przewodu). Okucia instalacyjne różnią się kolorem – oferowane są w kolorze pomarańczowym, czarnym, czerwonym, brązowym, białym i żółtym. Łącznik instalacyjny to jeden z najbardziej poszukiwanych elementów akcesoriów instalacyjnych. 

Jednym z rodzajów złączy instalacyjnych jest produkt firmy Wago. Złącze oświetleniowe wago służy do łączenia przewodów jednodrutowych z przewodami wielodrutowymi. Seria 224 to doskonały sposób łączenia kabli jednożyłowych i linkowych.

Złącza oświetleniowe

W programie znajduje się złącze oświetleniowe jak te tutaj (do podłączenia opraw oświetleniowych), 2-przewodowe złącze oświetleniowe, przeznaczone do podłączenia opraw oświetleniowych z połączeniem łańcuchowym po stronie instalacji, oraz złącze serwisowe, służące do podłączenia przewodów jednożyłowych i linkowych.

Na podstawie aprobaty zgodnie z VDE 60998, złącza oświetleniowe tej serii, będące izolowanymi złączami do instalacji elektrycznych, mogą być używane do łączenia jednożyłowych i wielodrutowych przewodów w różnych obiektach. Typowe obszary zastosowań tych złączy oświetleniowej to napędy do żaluzji, markiz i rolet.

Można przy ich pomocy wyposażyć także wentylatory okienne i łazienkowe, uruchomić sterowanie kotłami grzewczymi, jak również podłączyć rozmaite urządzenia elektrycznych z wężami, albo też pompy obiegowe. Każdego dnia mnóstwo złączek wago jest stosowanych w instalacjach w budynkach, w transporcie i przemyśle.