przedłużacze mieszkaniowe

Jak wybrać dobry przedłużacz mieszkaniowy?

Zanim zdecydujemy się na zakup konkretnego przedłużacza mieszkaniowego, musimy sobie odpowiedzieć na kilka bardzo ważnych pytań. Przede wszystkim warto zastanowić się nad tym, w jakich warunkach będzie użytkowany, jakiej długości ma być kabel oraz ile ma mieć gniazdek. Dodatkowo warto pomyśleć o kwestiach związanych z zabezpieczeniem antyprzepięciowym, rodzajami gniazd i włącznikami.

Jakie przedłużacze mieszkaniowe najlepsze są do domu?

Żeby wybrać dobry przedłużacz mieszkaniowy do domu, należy przede wszystkim dokładnie określić długość przewodu. Musi być ona wystarczająca, aby spełniał on swoje funkcje i dostarczał prąd do wszystkich miejsc, gdzie potrzebujemy.

Z drugiej strony trzeba pamiętać również o tym, że nie można zdecydować się na zbyt długi kabel, ponieważ niewykorzystana część cały czas będzie zwinięta, co może doprowadzić do przegrzania się i uszkodzenia przewodów. Dodatkowo zwoje kabla ciężko będzie ukryć, a ich widok niekorzystnie będzie wpływał na estetykę wnętrza.

Jaką długość i ile gniazd mają przedłużacze mieszkaniowe?

Najczęściej przedłużacze mieszkaniowe mają długość od 1,5 do 5 m. To ile gniazd będzie miał, zależy w głównej mierze od naszych potrzeb. W większości modeli występuje od dwóch do pięciu wejść. Natomiast wersję bardziej zaawansowanej mają 10, a nawet 12 gniazd.

Warto zdecydować się na taki, który posiada gniazdo z osobnym włącznikiem na listwie. W ten sposób będziemy mogli szybko odciąć od prądu wybrane urządzenia lub włączyć albo wyłączyć wszystkie jednocześnie. Dobrym rozwiązaniem są przedłużacze z uziemieniem, zwłaszcza gdy podpinamy urządzenia RTV, AGD lub komputery.

przedłużacze mieszkaniowe

Czy warto kupić przedłużacz ze specjalnymi gniazdami lub zabezpieczeniem?

Producenci oferują także przedłużacze mieszkaniowe ze specjalnymi gniazdami do ładowania nietypowych urządzeń albo podłączenia USB. Najtańszy standardowy model można zakupić za około 20 zł, natomiast te rozbudowane wersję mogą kosztować nawet 200 zł.

Na rynku możemy spotkać także inteligentne rozwiązania, takie jak przedłużacz sterowany zdalnie na pilot albo czasowy. Ten drugi typ najlepiej sprawdza się do urządzeń takich jak frytkownica, ekspres do kawy albo żelazko.

Jeżeli przedłużacz będzie użytkowany w kuchni albo w łazience, gdzie wystawiony jest na działanie wody, to bezwzględnie powinien mieć wyższą klasę szczelności, odporność na zachlapania i kontakt z wilgocią. W ten sposób będziemy mieli pewność, że nigdy nie dojdzie do żadnego zwarcia, które mogłoby spowodować bardzo duże straty, wybuch pożaru, a nawet śmiertelne porażenie człowieka.