Planując oświetlenie, które ma znaleźć się w naszym domu, musimy mieć świadomość tego, że nie każde źródło światła ma do spełnienia takie same funkcje. Zmieniają się one w zależności od tego, jakie pomieszczenie urządzamy, muszą być przy tym dostosowane do naszych indywidualnych potrzeb. Nie powinno więc być dla nas zaskoczeniem to, że oświetlenie do domu często jest dzielone na ogólne, miejscowe i dekoracyjne. Każdy z jego rodzajów ma swoją specyfikę.
Oświetlenie ogólne i jego rola
Zastanawiając się nad tym, jak wybrać oświetlenie do domu ze sklepów pokroju witek.pl i tego nie żałować, w pierwszej kolejności powinniśmy pomyśleć o oświetleniu ogólnym. Często możemy usłyszeć, że to właśnie ono jest dla pomieszczenia tym, czym na zewnętrz jest światło dzienne. Postrzega się je również jako tło, które ułatwia rozmieszczenie innych punktów świetlnych. Oświetlenie ogólne ułatwia rozświetlenie pomieszczenia, przeważnie mówiąc o nim ma się więc przed oczami różnego rodzaju oprawy sufitowe – nie tylko żyrandole i plafoniery, ale także lampy wiszące, halogeny na linkach oraz lampki i reflektorki. Osoby, które stawiając na oświetlenie ogólne szukają bardziej nowoczesnych rozwiązań, z pewnością także nie mają podstaw do narzekania, że nie mają w czym wybierać. Ciekawie prezentują się choćby rampy świetlne, które biegną pod sufitem, wzdłuż kolejnych ścian.
Oświetlenie miejscowe i jego zadania
Czy oświetlenie ogólne wystarczy, aby kolejne pomieszczenia spełniały stawiane przed nimi zadania? Oczywiście, że nie! Jego uzupełnieniem jest oświetlenie miejscowe i coraz trudniej jest nam wyobrazić sobie sypialnię, salon albo pokój dziecięcy, w którym mogłoby go zabraknąć. Oświetlenie miejscowe wprowadza się przede wszystkim po to, aby rozświetlać szczególnie ważne części pomieszczenia. Przeważnie stawia się więc w tym kontekście na rozwiązania charakteryzujące się silnym, ukierunkowanym strumieniem światła – pobudzające do działania i zapewniające odpowiednią jasność. Światło miejscowe może jednak także sprzyjać odprężeniu, choć osiągnięcie tego celu stanie się możliwe przede wszystkim wtedy, gdy będzie przytłumione i łagodnie rozproszone. Lista rozwiązań spełniających wymienione tu funkcje jest dość długa. O oświetleniu miejscowym mówimy w odniesieniu do lamp stojących, coraz modniejszych lamp podłogowych oraz lamp stołowych. Funkcję taką pełnią także montowane w ścianie niewielkie lampki, które oświetlają ciekawe obrazy, figurki lub inne elementy wyposażenia wnętrza, z których jesteśmy szczególnie dumni.
Oświetlenie ozdobne i jego funkcje
Odpowiednio dobrane oświetlenie do domu może zwracać uwagę domowników i gości na szczególnie piękne przedmioty i rozwiązania stylistyczne. Samo w sobie również może być jednak ozdobą. Oświetlenie określane jako ozdobne lub dekoracyjne jest wykorzystywane choćby po to, aby przyciągnąć wzrok. To właśnie taką funkcję mają do spełnienia eleganckie lampy na wysięgnikach oraz lampy w stylu retro z eleganckimi abażurami. Co warte podkreślenia, na oświetlenie ozdobne możemy zdecydować się bez względu na to, w jakim stylu utrzymane jest konkretne pomieszczenie.