lampy sufitowe

Czy lampy sufitowe to najlepszy pomysł na główne źródło światła w domu?

Kiedy planujemy dom należy zastanowić się nie tylko nad wielkością pomieszczeń, ale należy przemyśleć, jakie chcemy mieć oświetlenie w danych pomieszczeniach. Stajemy wtedy przed wyborem czy postawić tylko na lampy sufitowe lub przemyśleć też instalację kinkietów, które mogą pomóc doświetlić niektóre części pokoi, do których nie dosięga światło pochodzące z lam sufitowych. Wiadomo, że można też zastanowić się nad innymi źródłami światła takimi jak światła LED lub halogeny.

Dlaczego większość osób instaluje lampy sufitowe we większości pomieszczeń w domu?

W tej chwili najczęstszym rozwiązaniem, które jest stosowane, aby dobrze oświetlić poszczególne pokoje w swoim domu jest oświetlenie znajdujące się na suficie. Lampy sufitowe są wieszane najczęściej na środku sufitu, aby światło równomiernie docierało do każdego miejsca w pomieszczeniu. Takie rozwiązanie lepiej sprawdzi się w mniejszych pokojach, gdzie nie potrzeba stosować dodatkowego oświetlenia punktowego. Większe przestrzenie takie jak duży salon będą potrzebowały dodatkowego oświetlenia punktowego, które pomoże odpowiednio doświetlić daną część pokoju, do którego nie dociera wystarczająca ilość światła od jej głównego źródła, czyli lampy sufitowej. Szczegóły dotyczące rozmieszczenia oświetlenia powinny zostać ustalone już w czasie planowania domu, aby nie było niepotrzebnych przeróbek.

Czy warto zakładać w pomieszczeniach kinkiety?

Wiele osób decyduje się na założenie kinkietów w niektórych swoich pokojach. Dodają one nie tylko lepszego nastroju pokojowi, ale też na przykład, kiedy czytamy gazety lub książki to nie potrzebujemy lampy sufitowej, która dość dużą ilość światła nam daje, a wystarczy nam w takim przypadku tylko światło boczne, które pochodzi od kinkietu. Najlepiej jest wybierać kinkiet, który będzie dość podobny do oświetlenia sufitowego, aby to dobrze wyglądało wizualnie i dobrze uzupełniało wystrój naszego pomieszczenia. W tej chwili możemy mieć kilka kinkietów w jednym pomieszczeniu, a włączać możemy tylko jeden, który w danej chwili jest nam potrzebny.