Lampy wiszące — rodzaje i wysokość

Lampy wiszące stały się integralną częścią nowoczesnych wnętrz. Asortyment na rynku światowym jest coraz większy, a wzornictwo coraz bardziej wyrafinowane.

Rodzaje lamp wiszących

lampa loftIstnieje kilka podstawowych kryteriów, według których można sklasyfikować lampy wiszące:

  • Typ zawieszenia. Montaż można wykonać na kablu o regulowanej długości, przewodzącym kablu, sztywnym statywie lub rurach o różnych średnicach.
  • Liczba świateł. Rozpiętość jest ogromna, szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę modele LED, gdzie liczba ta może przekroczyć 300. Wybór zależy od wielkości pomieszczenia i wysokości sufitu.
  • Rodzaj plafonów. Rozróżnia się modele obrotowe, modele modułowe z szybko wymienialnymi częściami składowymi, modele stałe na sztywnym mocowaniu.
  • Użyte materiały. Asortyment obejmuje metal, drewno, tkaninę, plastik, akryl, szkło, brąz, kryształ i praktycznie wszystko inne, do czego podpowie wyobraźnia projektanta.
  • Kształt. Dominują proste figury geometryczne — kule, stożki, sześciany, cylindry. Ale jest też wiele modeli o skomplikowanych abstrakcyjnych kształtach.

Bardzo dużą różnorodność oferty na lampy wiszące nad stół znaleźć można tutaj: https://www.sfmeble.pl/c/lampy-wiszace-nad-stol-oswietlenie.

Wybór właściwej wysokości zawieszenia

W zależności od parametrów pomieszczenia, długość wieszaka powinna być odpowiednio dobrana, w przeciwnym razie istnieje ryzyko zmarnowania wolnej przestrzeni lub zepsucia proporcji wnętrza.

Optymalną wysokość najlepiej sprawdzić na podstawie wzrostu osób przebywających w pomieszczeniu — stojąc z podniesionymi rękami, nie należy dotykać oprawy oświetleniowej.

Sypialnia i salon. Bez względu na to, czy oprawa ma służyć do oświetlenia głównego, czy dekoracyjnego, ważne jest, aby wziąć pod uwagę jej funkcję. Należy jednak zachować odległość co najmniej 2 metrów od podłogi.

W kuchni lampy wiszące nad stół umieszcza się w odległości 70-90 centymetrów od blatu. W ten sposób zapewnia ona optymalne oświetlenie i nie przeszkadza w pracy.

W przypadku gabinetów i biurek odległość jest mniejsza — dla lepszego oświetlenia lampę umieszcza się na wysokości 30 centymetrów nad blatem.