led transformator

Porządny transformator do LED – co warto wiedzieć

LED to skrót od angielskiego wyrażenia Light-Emitting Diode, co w tłumaczeniu na język polski oznacza diodę emitującą światło. Początki technologii LED sięgają lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku, kiedy to Nick Holonyak opracował pierwszą widzialną diodę LED, świecącą na czerwono. W 1976 roku T. P. Pearsall opracował niebieską diodę LED emitującą światło białe.

Jak dobrać odpowiedni zasilacz-transformator do LED?

Aby taśma LED działała prawidłowo, musi zostać podłączona do właściwego zasilacza, wykorzystującego transformator LED. Jeśli spróbujemy podpiąć do taśmy LED zasilacz, który nie jest dedykowany do tego systemu oświetlenia, musimy się liczyć z ryzykiem uszkodzenia taśmy. Inną ważną sprawą jest dobranie zasilacza o odpowiednim napięciu oraz dostosowanie jego mocy do użytkowanej taśmy LED. Aby obliczyć, jaką moc powinien mieć transformator LED, wystarczy sprawdzić moc znamionową taśmy i pomnożyć ją przez długość taśmy.

Gdzie można kupić zasilacze i transformatory LED?

Zasilacze i transformatory LED można nabyć w sklepach budowlanych (zobacz na https://www.belmeb.pl/akcesoria-meblowe/oswietlenie/zasilacze.html), gdzie dodatkowo można liczyć na fachową poradę i pomoc w doborze odpowiedniego sprzętu. Inną opcją jest kupno przez internet, która ma zarówno wady jak i zalety. Zaletą jest szeroki wybór oraz komfort – nie trzeba ruszać się z domu, aby dokonać zakupu. Za wadę można uznać natomiast to, że w morzu oferowanych w internecie sprzętów, wiele jest słabej jakości i trzeba mieć wiedzę na temat zasilaczy i transformatorów LED, aby móc wybrać właściwy.