Jak wiercić w płytkach gresowych?

Płytki gresowe cieszą się coraz większą popularnością w Polsce. W przeciwieństwie do terakoty, gres jest bardziej odporny mechanicznie oraz bardziej trwały. Szczególnym rodzajem gresu jest tak zwany gres techniczny – o podwyższonej twardości i ścieralności. Dzięki ulepszonym właściwościom mechanicznym, gres techniczny znajduje zastosowanie w ogólnodostępnych łazienkach, w restauracjach, na korytarzach oraz w innych budynkach, w których przebywa dużo ludzi. W jaki sposób wiercić w płytkach gresowych? Dlaczego należy używać do tego celu specjalnych wierteł? Na te pytania odpowiemy w dalszej części wpisu.

Wiercenie w płytkach gresowych

Aby poprawnie wykonać otwory w gresie, należy wyposażyć się w odpowiednie wiertła. Można zakupić wiertła wykonane z twardej stali, albo z dodatkową warstwą węglików spiekanych lub pyłu diamentowego. Wiertła do gresu (https://eldor24.pl/wiertla-do-gresu/) różnią się od wierteł do stali kształtem – te do gresu posiadają spiczasty koniec (przypominający grot strzały) albo walcowy koniec pokryty warstwą twardego ścierniwa. Po zakupieniu właściwego wiertła można rozpocząć wiercenie. Do tego procesu nie powinno się stosować udaru, gdyż może to doprowadzić do ukruszenia się płytki lub jej pęknięcia. W skrajnych przypadkach, jeśli gres jest źle położony, może również zacząć odpadać. Jeśli planujemy wykonywać otwory w gresie szkliwionym, zdecydowanie pewniejszym rozwiązaniem jest zakup wierteł z napyloną warstwą twardych węglików lub diamentu. Zwykłe wiertło do gresu wykonane ze stali może nie dać sobie z tym rady.

Ile kosztują wiertła do gresu?

Zakup wierteł do gresu nie jest znaczącym wydatkiem w ujęciu remontu czy budowy. Ich ceny zaczynają się od kilkunastu złotych (w przypadku małych średnic) do kilkuset złotych (wiertła specjalistyczne o dużych średnicach). Przy tak niewysokich cenach nie opłaca się nawet próbować wiercenia w gresie za pomocą tradycyjnych wierteł do metalu. Taka praktyka może nie tylko zniszczyć wiertła do metalu, ale też uszkodzić położone na ścianie czy podłodze płytki.