klucze nasadowe

Klucze nasadowe – niezbędne wyposażenie każdego warsztatu

W każdym warsztacie, niezależnie od wielkości, niezbędny jest porządny zestaw kluczy. W każdym z takich zestawów powinny znaleźć się klucze nasadowe, które mają wiele różnych zastosowań nie tylko w branży przemysłowej i motoryzacyjnej. Często wykorzystywane są w budownictwie, przemyśle meblarskim czy w gospodarstwach domowych, do różnego rodzaju prac naprawczych czy remontowych. Czym charakteryzują się klucze nasadowe?

Do czego służą klucze nasadowe?

Klucze nasadowe to rodzaj narzędzi służących do odkręcania i przykręcania śrub oraz nakrętek z gwintem metrycznym bądź calowym. Są zbudowane z rączki oraz nasady, która jest dopasowana do kształtu i rozmiaru śruby lub nakrętki. Klucze nasadowe mogą być ręczne lub przemysłowe. Klucze nasadowe ręczne są często używane w gospodarstwie domowym i w warsztatach samochodowych, w pracach naprawczych i remontowych. Klucze nasadowe przemysłowe są natomiast stosowane w przemyśle, takim jak przemysł maszynowy, elektrotechniczny, lotniczy, motoryzacyjny itp. Klucze nasadowe mogą być wykonane z różnych materiałów, takich jak stal, stopy metali czy stal nierdzewna. Mogą być klasyfikowane według klasy dokręcania, czyli tego, jak mocno i precyzyjnie można je dokręcać, lub też według klasy jakości, czyli z jakich jakościowo materiałów zostały wykonane.

Rodzaje kluczy nasadowych

Istnieje kilka rodzajów kluczy nasadowych, które możemy kupić w sklepie Eldor24, a które różnią się między sobą kształtem nasady i przeznaczeniem. Oto kilka przykładów kluczy nasadowych:

  • klucz płasko-oczkowy – posiada płaską nasadę z jednym lub kilkoma oczkami, które pozwalają na dokręcanie nakrętek o różnych rozmiarach;
  • klucz krzyżowy – posiada krzyżową nasadę, która pozwala na dokręcanie śrub o różnych rozmiarach;
  • klucz imbusowy – posiada kwadratową nasadę, która pozwala na dokręcanie śrub z gwintem imbusowym;
  • klucz torx – posiada sześciokątną nasadę, która pozwala na dokręcanie śrub z gwintem torx;
  • klucz sześciokątny – posiada sześciokątną nasadę, która pozwala na dokręcanie śrub z gwintem sześciokątnym;
  • klucz nasadowy do rur – posiada nasadę z kształtem dopasowanym do kształtu rury;
  • klucz nasadowy udarowy.